Spedycja międzynarodowa
Transport międzynarodowy to jedna z głównych gałęzi naszej gospodarki. Bez niego dystrybucja polskich produktów za granicę byłaby niemożliwa. Podobnie również jak i import zagranicznych artykułów.
Transport ogrywa również ważną rolę w budowaniu rynku pracy. Jest to niezwykle złożony proces, który wymaga solidnej logistyki oraz znajomości prawa - również tego międzynarodowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat spedycji międzynarodowej? Podpowiadamy poniżej!
Czym jest spedycja międzynarodowa?
Spedycja to dziedzina, której głównym przedmiotem jest transport dóbr materialnych. Wymaga ona dobrej organizacji, umiejętności zarządzania czasem, zasobami ludzkimi, pojazdami oraz wieloma innymi czynnikami.
Opiera się jednak nie tylko na przewozie, ale i tworzeniu odpowiedniej dokumentacji. W tej branży nie ma miejsca na popełnianie błędów. Każda, nawet najmniejsza pomyłka może bowiem słono kosztować. Bez niej branża transportowa nie miałaby racji bytu.
Wynika to z racji tego, iż to właśnie spedycja jest głównym narzędziem monitorowania przewożonego towaru. Dzięki niej transport dóbr przebiega w sposób płynny. a koordynacja przewozu staje się możliwa.
Kto wykonuje spedycję międzynarodową?
Osoba, która odpowiada za koordynację transportu nazywana jest spedytorem. Jego głównym zadaniem jest organizacją oraz kontrola poszczególnych etapów związanych z kwestią transportu dóbr materialnych. Spedytorem odpowiedzialny jest również za kwestie związane z przeładunkiem towaru, jego magazynowaniem, pakowaniem oraz ubezpieczeniem.
Osoba ta jest pośrednikiem, który działa we własnym imieniu. Nie jest ona jednak obciążona kosztami - ponosi je zleceniodawca. Spedytor ubezpiecza transportowany towar na podstawie pisemnego polecenia osoby, której interesy reprezentuje. Jednym z jego zadań jest także zminimalizowanie kosztów związanych z całym transportem.
Kierunki spedycji międzynarodowej z Polski i do Polski
Według raportu Eurostatu z 2018 r. polskie firmy transportowe przejęły aż 23% całego, unijnego transportu drogowego. Tym samym transport międzynarodowy stanowił aż 64% całego przewozu polskich firm. Od lat najwięcej towarów przewożonych jest na trasie Polska - Niemcy.
Jest to również drugi z najważniejszych kierunków drogowych w całej UE. Większe relacje odnotowano jedynie pomiędzy Holandią a Niemcami. Na kolejnych miejscach uplasował się również transport z Polski do Holandii, Włoch i Francji. Nieco mniejszą rolę odgrywa transport towarów do Czech, Słowacji oraz Litwy. Podobnie również wygląda kwestia transportu drogowego z zagranicy do Polski.
Podsumowanie
Spedycja ma znaczny wpływ na kształtowanie się oraz rozwój gospodarki. Z każdym kolejnym rokiem odgrywa również coraz większe znaczenie. Należy również pamiętać, że jej powodzenie związane jest z jakością i renomą firmy, która świadczy usługi spedycyjne.
Obsługa transportu międzynarodowego wymaga bowiem ogromnej wiedzy oraz umiejętności. Przeprowadzona w prawidłowy sposób, jest jednak gwarancją dotarcia ładunku we właściwe miejsce i o określonym czasie.
Bildautor: Maarten van den Heuvel, Bildquelle: unsplash.com