Spedycja po Polsce

Spedycja kolejowa

Spedycja kolejowa była niegdyś podstawowym rodzajem transportu towarów. Transport rozwija się w rekordowym tempie, przez co od stanowi jedną z najsilniejszych gałęzi gospodarki. Jego rozwój związany jest z postępem technologicznym oraz rozwojem infrastruktury.

Jedne środki transportu są wypierane przez najnowsze osiągnięcia rozwoju technologii. Niestety powoli zaczyna to również dotykać spedycji kolejowej, która zdaniem wielu ekspertów ma jednak wiele atutów. Jakich? podpowiadamy poniżej!

Czym jest spedycja kolejowa?

Spedycja kolejowaSpedycja kolejowa to bardzo obszerny proces transportu, który opiera się na przewozie towarów drogą lądową - za pomocą kolei. Ponadto obejmuje ona także kwestie związane z organizacją załadunku, rozładunku, dokumentów oraz pozałatwianiem wszelkich innych formalności.

Spedycja kolejowa wymaga to świetnej organizacji czasu, doświadczenia w branży oraz specjalistycznej wiedzy. Pociągi są wykorzystywane głównie w transporcie multimodalnym czyli takim, który stanowi połączenie przynajmniej 2 różnych środków przewozu. Najczęściej stosuje się je na trasie dawnego Jedwabnego Szlaku, który łączy Europę z Chinami.

Spedycja kolejowa a ciężarowa

Zdaniem wielu ekspertów ten rodzaj spedycji jest doskonałą alternatywą transportu drogowego. Zwłaszcza jeżeli sieć dróg pomiędzy miejscem wysyłki towaru a jego punktem docelowym jest słabo rozwinięta.

Kolej pozwala również na jednorazowe przewiezienie ogromnej ilości towarów. Wśród nich dużą część stanowią ładunki wielkogabarytowe, które mogą stanowić problem dla transportu samochodowego. Kontenery lub wagony kolejowe pozwalają na sprawne przewiezienie artykułów spożywczych, które mogą szybko się zepsuć. Transport kolejowy nie jest również uzależniony od zmieniających się warunków atmosferycznych, a jego koszty od lat nie ulegają zmianom.

Spedycja kolejowa w Polsce

IPomimo wielu zalet korzystania z tras kolejowych, niestety w ciągu ostatnich latach odnotowano znaczny spadek znaczenia kolei w transporcie lądowym. Zjawisko to jednak nikogo nie dziwi - obserwowane jest również w innych krajach Europy. W Polsce jednak do zmian tych dochodzi znacznie szybciej.

Głównie ze względu na rosnącą pozycję transportu ciężarowego. Zdaniem ekspertów w 2019 r. transport kolejowy w Polsce był nawet o 6,5 razy mniejszy w porównaniu do przewozów samochodowych. W poprzedniej dekadzie był on jedynie 3-krotnie mniejszy. Przyczyniają się do tego rozwój technologiczny oraz poprawa stanu dróg.

Chiny nadzieją dla spedycji kolejowej?

Mimo spadku zainteresowania spedycją kolejową na terenie Europy, są jednak pewne kierunki, dla których transport kolejowy w dalszym ciągu ma ogromne znaczenie. Duży wzrost zainteresowaniem tymi usługami odnotowano w przypadku handlu z Chinami.

Przewozy kolejowe na tym odcinku rządzą się swoimi prawami - znacznie częściej dotyczą przewozów kontenerowych. wynika to z zupełnie innej struktury towarowej - większość przewożonych ładunków stanowią towary przetworzone. W wyniku umocnienia się produktów chińskich na polskim rynku, z każdym kolejnym rokiem również ich liczba się zwiększa.