Spedycja jest jednym z elementów branży TSL (Transport, Spedycja, Logistyka), dzięki której możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie całego systemu gospodarczego. Założenie firmy spedycyjnym może przynieść w Polsce duży, biznesowy sukces.
Czym zajmuje się firma spedycyjna?
Firma spedycyjna jest często mylona z firmą transportową. Jest to błędne podejście – branża transportowa polega, jak sama nazwa wskazuje, na fizycznym przetransportowaniu ładunku, zaś działalność firm spedycyjnych obejmuje swoim zakresem działania przygotowawcze i zabezpieczające w odniesieniu do ładunku przeznaczonego do transportu.
W dużym uproszczeniu, celem działania przedsiębiorstw spedycyjnych jest koordynacja transportu.
Rynek spedycji w Polsce, na którym dominują niewielkie i średnie przedsiębiorstwa, cechuje silna konkurencja. Taki stan rzeczy wymusza na uczestnikach tego rynku m.in. konkurencję cenową oraz intensywne działania marketingowe.
Jak założyć firmę spedycyjną?
Założenie firmy spedycyjnej wymaga podjęcia takich działań, jakie są wymagane podczas zakładania właściwie każdego rodzaju przedsiębiorstwa. Uruchomienie działalności gospodarczej powinno być poprzedzone biznesplanem, tj. analizą opłacalności podejmowanego przedsięwzięcia.
Następnie, należy złożyć wniosek do CEIDG (w przypadku zakładania firmy w formie JDG lub spółki cywilnej) bądź KRS (dotyczy większości rodzajów spółek) oraz wybrać numer PKD – w przypadku firm spedycyjnych jest to z reguły 52.29C.
Kolejnym krokiem jest wybór formy opodatkowania w zakresie podatku dochodowego, VAT oraz ubezpieczenia OC – odpowiedzialności cywilnej dla spedycji.
Firma spedycyjna – aspekty prawne
Działalność firm spedycyjnych jest regulowana przez liczne krajowe oraz międzynarodowe regulacje prawne. Do aktów prawnych z tego zakresu należą m.in.:
- zapisy w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (w szczególności zapisy dotyczące zawierania umów spedycji, przewozu i składu) oraz powstałe w oparciu o nie OPWS, czyli Ogólne Polskie Warunki Spedycji,
- rozporządzenia publikowane m.in. przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Ministra Infrastruktury i Rozwoju,
- prawo międzynarodowe regulujące zasady wykonywania przewozów (należą do nich m.in IATA, CMR, Reguły Hamburskie itd.),
- umowy międzynarodowe np. w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych (ADR),
oraz wiele innych. Należy przy tym pamiętać, że do prowadzenia firmy spedycyjnej niezbędna jest licencja i certyfikat kompetencji zawodowych.
Firma spedycyjna a transportowa – różnice
Jak już wspomniano, przedmiot działalności firm transportowych oraz spedycyjnych różni się. Nie oznacza to oczywiście, że branże transportowa i spedycyjna nie mają punktów wspólnych.
Wręcz przeciwnie: pomimo swej odmienności, zajmują się one czynnościami z zakresu transportu ładunków (zarówno firmy transportowe, jak i spedycyjne mogą być wyspecjalizowanie w transporcie konkretnych rodzajów ładunków), a ich cel jest jeden, to znaczy - dostarczenie towaru na czas, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w taki sposób, by nie doprowadzić do jego uszkodzenia.
Taki stan rzeczy oznacza zatem, że zgodna współpraca firm transportowych oraz spedycyjnych jest niezbędna, aby umożliwić przetransportowanie transportów bez zakłóceń.
Założenie firmy zajmującej się spedycją może przynieść przedsiębiorcy satysfakcjonujące dochody i ugruntować jego pozycję biznesową. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że jest to branża obwarowana licznymi regulacjami prawnymi, w której panuje w dodatku silna konkurencja.